Подай сигнал

Как реален имот от 523 кв .м . се декларира като 1000 кв.м , които не съществуват ?

През 2013 г. , семейството на Р . Р . ,закупува втори етаж на къща с ½ дворно място в Казанлък .

Решават да си оправят двора , но се натъкват на проблем със съседите ,които притежават останалата част от земята . Те са заградили двора и недопускат семейството . То е принудено да заведе дело за делба . Дворното място е с обща площ 523 кв.м. .Правото на Р.Р е от покупко – продажба , а на съседите му К.Е и М.Е. от наследяване от К.Е. Така по документи и двете семейства са собственици на по ½ идеална част от дворното място .Р.Р . помолил съседите си да му освободят полагащата му се част от двора , но те категорично отказали , позовавайки се на правото на ползване , което било учредено в полза на наследодателя му през 1967 г. Това , обаче не отговаря на истината , тъй като в нотариалния акт от 1967 година , наследодателя е има право на владение на 2/3 от дворното място .
С декларация от 30 . 03 .1998 г . К.Е . е декларирал , че е собственик на земя дворно място от 378 кв.м.
Интересното се случва след това .На М.Е. /бивш служител на Община Казанлък и настояще вещо лице в Окръжен и административен съд Стара Загора по счетоводство и контрол / е издадена ново удостоверение за данъчна оценка .На 02.04.2018 г. .В нея е записано ,че М.Е . е собственик на 725 кв.м. дворно място .Такова , обаче реално не съществува .Удостоверението е издадено на база планоснимане от 1987 г., кв.241 ,УПИ парцел II – 6317 , одобрен през 1996 г. Интересно е ,защо наследничката променя декларацията на баща си , какви промени са настъпили и на база на кой нотариален акт е издадена оценката .Защото не съществува Нот.акт със близо 1000 кв.м. дворно място ?Още по инетересно е ,че на съсобственика Р.Р. само месец преди това е издадено удостоверение за данъчна оценка – планоснимачен номер от 2015 г. , кв. 241 ,УПИ парцел II 6317 , одобрен през 1987 г.

Адресът е един и същ , дворното място едно и също би следвало и Устройствения план на Казанлък да е само един .Но видно от декларациите , има два различни УПИ .Община Казанлък , изпраща уведомление до М.Е . , че данъчната декларация не е попълнена коректно , но до момента никой не се е явил за да се отстранят неточностите .
И след като е установено всичко това и се касае най- малко за предоставяне на неверни данни – защо няма наказани ?

Категория
РАЗСЛЕДВАНЕ

Коментари

  • Практика в Община Казанлък и служителите в дирекция “Местни приходи” е , да дописват или грешно съветват собственици на 1/2 идеална част от земя в/у която е построена къщата,да декларират, с коригираща декларация по чл.14 от Наредбата по ЗМДТ цялата квадратура на земята на един собственик.Едновремено с това се вади и данъчна оценка.
    Недоглеждайки и претупана на две на три ситуацията узаконява, с една “хвърчаща данъчна оценка” земята чрез добър нотариус да се придобие цялата или продаде.

    Димитър Иванов януари 23, 2020 11:12 pm Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *